Licensed to DePauw University      HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 11/1/2019 09:03 PM
                         DePauw vs Wabash - 11/1/2019                          
                                    Results                                    
 
Event 1  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wabash College-IN  'A'                                 NT    1:36.79   11  
     1) Dusza, Justin M 20              2) Slaughter, Wesley E 21         
     3) Dziadek, Jan 21                 4) Temores, Isaac 19              
       25.48    26.22    23.17    21.92                                    
  2 DePauw University-IN  'B'                              NT    1:38.61    4  
     1) Smith, Ryan A 21                2) Unterreiner, Patrick M 18      
     3) Longan, Ian W 21                4) Orloff, Joel M 18              
       25.28    27.91    23.44    21.98                                    
  3 DePauw University-IN  'A'                              NT    1:38.71    2  
     1) Fagen, Seth Q 19                2) Fuller, Xavier T 19            
     3) Mennitt, Ben C 19               4) Frech, Jake R 20               
       25.24    27.62    24.30    21.55                                    
  4 Wabash College-IN  'B'                                 NT    1:40.03  
     1) Klimczak, Ben P 21              2) To, Justin M 18                
     3) Mendez, Anthony R 21            4) McCarty, Caleb M 18            
       26.28    27.90    24.08    21.77                                    
  5 DePauw University-IN  'C'                              NT   x1:42.40  
     1) Bowling, Alex J 19              2) Polyakov, Nikita A 19          
     3) Bachler, Kellen J 19            4) Frankel, Arthur 18             
       27.47    27.35    23.81    23.77                                    
 
Event 2  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hackley, Tommy C          19 DPU-IN                    NT   10:11.83    9  
      26.73   28.68   29.35   29.75   30.15   30.40   30.73   31.01
      31.16   31.18   31.49   31.45   31.49   31.29   31.54   31.27
      31.32   31.45   31.08   30.31                                
  2 Christie, Jack A          19 DPU-IN                    NT   10:13.25    4  
      27.02   29.45   29.91   30.53   30.53   30.64   30.70   30.74
      30.97   31.12   31.52   31.60   31.23   31.20   31.15   31.29
      31.04   31.08   31.34   30.19                                
  3 Steffey, Max J            22 DPU-IN                    NT   10:33.97    3  
      27.82   30.90   31.17   31.71   31.90   32.01   32.18   32.34
      32.23   31.99   32.23   32.40   31.82   32.27   32.34   32.45
      32.12   32.80   32.04   29.25                                
  4 Penrose, Jacob T          18 Wabash-IN                 NT   10:34.31    2  
      27.80   30.85   31.76   31.93   31.79   32.38   32.28   32.25
      32.15   32.24   32.20   32.17   32.36   32.19   32.17   32.09
      32.09   32.09   31.71   29.81                                
  5 Sacco, Ryan P             19 Wabash-IN                 NT   10:41.42    1  
      27.61   30.23   31.05   31.66   32.64   32.69   32.76   32.83
      32.95   32.77   33.06   33.13   33.07   32.95   32.09   32.91
      32.81   31.65   30.96   31.60                                
  6 Spencer, Ethan            18 DPU-IN                    NT  x10:43.15  
      26.93   29.67   30.60   31.35   31.24   32.38   32.70   32.58
      32.71   32.75   32.70   33.11   33.26   33.22   33.12   33.39
      33.34   34.47   33.37   30.26                                
  7 El-Khalili, Adam N        18 Wabash-IN                 NT   10:58.97  
      28.10   31.32   32.60   32.96   33.52   33.61   33.36   33.52
      34.00   33.39   33.57   33.21   33.22   33.38   33.60   33.93
      33.43   33.33   33.36   31.56                                
 
Event 3  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stewart-Bates, Charlie C  21 DPU-IN                    NT    1:47.13    9  
      24.99   27.15   27.95   27.04                                
  2 Netherton, Matthew M      21 DPU-IN                    NT    1:48.34    4  
      24.45   26.65   28.15   29.09                                
  3 Serf, Will R              21 DPU-IN                    NT    1:48.54    3  
      25.56   27.71   28.16   27.11                                
  4 Wallar, Justin W          20 Wabash-IN                 NT    1:48.56    2  
      24.60   27.30   28.29   28.37                                
  5 Damron, Ricky M           18 Wabash-IN                 NT    1:48.81    1  
      25.41   27.29   28.22   27.89                                
  6 Young, Nicholas L         20 Wabash-IN                 NT    1:49.87  
      24.84   27.24   28.49   29.30                                
  7 McCarty, Caleb M          18 Wabash-IN                 NT   x1:50.72  
      26.14   27.06   28.94   28.58                                
  8 Hughes, Duncan W          18 DPU-IN                    NT   x1:57.76  
      25.30   29.03   31.42   32.01                                
 
Event 4  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fagen, Seth Q             19 DPU-IN                    NT      54.24    9  
      26.30   27.94                                                
  2 Dusza, Justin M           20 Wabash-IN                 NT      54.39    4  
      26.63   27.76                                                
  3 Klimczak, Ben P           21 Wabash-IN                 NT      55.56    3  
      27.04   28.52                                                
  4 Smith, Ryan A             21 DPU-IN                    NT      56.62    2  
      26.63   29.99                                                
  5 Bowling, Alex J           19 DPU-IN                    NT      59.35    1  
      28.97   30.38                                                
  6 Nicholson, Marc M         19 Wabash-IN                 NT      59.56  
      29.30   30.26                                                
  7 Arslanian, Henry G        20 DPU-IN                    NT   x1:00.30  
      29.13   31.17                                                
 
Event 5  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Slaughter, Wesley E       21 Wabash-IN                 NT      58.63    9  
      27.44   31.19                                                
  2 Unterreiner, Patrick M    18 DPU-IN                    NT    1:00.77    4  
      29.03   31.74                                                
  3 Willson, Matt             19 DPU-IN                    NT    1:01.77    3  
      29.23   32.54                                                
  4 Temores, Isaac            19 Wabash-IN                 NT    1:02.11    2  
      29.15   32.96                                                
  5 Fuller, Xavier T          19 DPU-IN                    NT    1:02.16    1  
      28.86   33.30                                                
  6 To, Justin M              18 Wabash-IN                 NT    1:02.45  
      29.53   32.92                                                
  7 Rabbiner, Jake            18 DPU-IN                    NT   x1:03.38  
      29.80   33.58                                                
  8 Glore, Daren A            19 Wabash-IN                 NT   x1:03.52  
      29.94   33.58                                                
 
Event 6  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Longan, Ian W             21 DPU-IN                    NT    1:59.99    9  
      26.73   31.42   31.13   30.71                                
  2 Polyakov, Nikita A        19 DPU-IN                    NT    2:03.04    4  
      25.73   29.82   32.78   34.71                                
  3 Mendez, Anthony R         21 Wabash-IN                 NT    2:05.50    3  
      27.55   31.84   31.70   34.41                                
  4 Sheridan, Kevin P         22 Wabash-IN                 NT    2:07.01    2  
      27.00   31.21   33.11   35.69                                
  5 Richmond, Tyler D         21 Wabash-IN                 NT    2:07.56    1  
      27.77   33.18   32.83   33.78                                
  6 Stewart-Bates, Charlie C  21 DPU-IN                    NT    2:11.14  
      28.14   32.17   34.67   36.16                                
 
Event 7  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frech, Jake R             20 DPU-IN                    NT      22.21    9  
  2 Orloff, Joel M            18 DPU-IN                    NT      22.31    4  
  3 Dziadek, Jan              21 Wabash-IN                 NT      22.56    3  
  4 Serf, Will R              21 DPU-IN                    NT      22.97    2  
  5 Bachler, Kellen J         19 DPU-IN                    NT     x23.13  
  6 Wallar, Justin W          20 Wabash-IN                 NT      23.18    1  
  7 Daniken, Lucas L          19 Wabash-IN                 NT      23.78  
  8 Frankel, Arthur           18 DPU-IN                    NT     x24.25  
  9 Pool, Josh                20 DPU-IN                    NT     x24.68  
 
Event 8  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carver, Tanner B          18 Wabash-IN                 NP     215.25    9  
  2 Johnson, Max M            19 Wabash-IN                 NP     130.05    4  
  3 Rabbiner, Jake            18 DPU-IN                    NP     127.90    3  
  4 Goode, Nick K             19 Wabash-IN                 NP     127.65    2  
  5 Lamm, Merritt R           19 Wabash-IN                 NP    x125.10  
  6 Smith, Ryan A             21 DPU-IN                    NP     116.50    1  
  7 Lamm, Davis               22 Wabash-IN                 NP    x111.60  
 
Event 9  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Slaughter, Wesley E       21 Wabash-IN                 NT      46.92    9  
      22.27   24.65                                                
  2 Orloff, Joel M            18 DPU-IN                    NT      48.27    4  
      23.15   25.12                                                
  3 Frech, Jake R             20 DPU-IN                    NT      48.94    3  
      23.07   25.87                                                
  4 Damron, Ricky M           18 Wabash-IN                 NT      49.03    2  
      23.65   25.38                                                
  5 Young, Nicholas L         20 Wabash-IN                 NT      50.01    1  
      24.13   25.88                                                
  6 Willson, Matt             19 DPU-IN                    NT      50.05  
      24.25   25.80                                                
  7 Hughes, Duncan W          18 DPU-IN                    NT     x52.51  
      25.37   27.14                                                
  8 Frankel, Arthur           18 DPU-IN                    NT     x53.12  
      25.63   27.49                                                
  9 Daniken, Lucas L          19 Wabash-IN                 NT     x53.21  
      25.54   27.67                                                
 
Event 10  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fagen, Seth Q             19 DPU-IN                    NT    1:58.48    9  
      27.93   29.69   30.67   30.19                                
  2 Dusza, Justin M           20 Wabash-IN                 NT    1:58.88    4  
      28.34   29.96   30.54   30.04                                
  3 Klimczak, Ben P           21 Wabash-IN                 NT    2:00.15    3  
      28.74   30.59   29.79   31.03                                
  4 Serf, Will R              21 DPU-IN                    NT    2:05.46    2  
      29.65   31.38   32.20   32.23                                
  5 Bowling, Alex J           19 DPU-IN                    NT    2:05.85    1  
      29.22   31.69   33.00   31.94                                
  6 Arslanian, Henry G        20 DPU-IN                    NT   x2:11.50  
      30.58   32.72   34.11   34.09                                
  7 Nicholson, Marc M         19 Wabash-IN                 NT    2:12.65  
      31.03   33.72   34.67   33.23                                
 
Event 11  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Unterreiner, Patrick M    18 DPU-IN                    NT    2:14.09    9  
      30.44   34.90   34.55   34.20                                
  2 To, Justin M              18 Wabash-IN                 NT    2:19.47    4  
      31.36   35.77   36.33   36.01                                
  3 Glore, Daren A            19 Wabash-IN                 NT    2:19.83    3  
      31.88   35.57   36.46   35.92                                
  4 Fuller, Xavier T          19 DPU-IN                    NT    2:19.96    2  
      30.22   35.63   36.92   37.19                                
  5 Polyakov, Nikita A        19 DPU-IN                    NT    2:20.75    1  
      31.28   36.17   37.37   35.93                                
  6 Temores, Isaac            19 Wabash-IN                 NT    2:20.84  
      31.98   36.41   36.98   35.47                                
  7 Rabbiner, Jake            18 DPU-IN                    NT   x2:26.82  
      32.24   36.38   38.36   39.84                                
 
Event 12  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stewart-Bates, Charlie C  21 DPU-IN                    NT    4:55.22    9  
      26.21   29.07   29.79   30.24   30.62   30.50   30.43   30.68
      30.45   27.23                                                
  2 Hackley, Tommy C          19 DPU-IN                    NT    4:55.42    4  
      26.31   28.76   29.58   30.04   30.42   30.41   30.53   30.38
      30.08   28.91                                                
  3 Christie, Jack A          19 DPU-IN                    NT    5:01.52    3  
      27.15   29.40   30.20   30.60   30.81   30.73   30.70   31.06
      30.69   30.18                                                
  4 Netherton, Matthew M      21 DPU-IN                    NT   x5:06.52  
      26.56   29.74   30.82   30.74   31.06   31.57   31.60   31.14
      32.24   31.05                                                
  5 Penrose, Jacob T          18 Wabash-IN                 NT    5:10.44    2  
      27.42   30.60   31.64   31.86   31.70   31.40   31.57   31.59
      31.71   30.95                                                
  6 McCarty, Caleb M          18 Wabash-IN                 NT    5:12.24    1  
      28.07   29.64   30.95   31.79   32.00   32.09   32.25   32.14
      31.89   31.42                                                
  7 Sacco, Ryan P             19 Wabash-IN                 NT    5:15.50  
      26.79   29.95   32.36   32.91   32.71   32.45   32.12   32.38
      32.17   31.66                                                
  8 El-Khalili, Adam N        18 Wabash-IN                 NT   x5:19.19  
      27.85   31.24   32.63   32.91   32.50   32.85   32.74   32.58
      32.70   31.19                                                
 
Event 13  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Longan, Ian W             21 DPU-IN                    NT      52.43    9  
      25.25   27.18                                                
  2 Dziadek, Jan              21 Wabash-IN                 NT      53.21    4  
      25.23   27.98                                                
  3 Steffey, Max J            22 DPU-IN                    NT      54.73    3  
      25.36   29.37                                                
  4 Mennitt, Ben C            19 DPU-IN                    NT      55.03    2  
      25.39   29.64                                                
  5 Sheridan, Kevin P         22 Wabash-IN                 NT      55.05    1  
      25.58   29.47                                                
  6 Mendez, Anthony R         21 Wabash-IN                 NT      55.73  
      25.76   29.97                                                
  7 Fagen, Seth Q             19 DPU-IN                    NT     x56.72  
      26.57   30.15                                                
  8 Daniken, Lucas L          19 Wabash-IN                 NT     x57.87  
      26.42   31.45                                                
 
Event 14  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carver, Tanner B          18 Wabash-IN                 NP     186.40    9  
  2 Goode, Nick K             19 Wabash-IN                 NP     120.90    4  
  3 Johnson, Max M            19 Wabash-IN                 NP     120.05    3  
  4 Lamm, Merritt R           19 Wabash-IN                 NP    x110.00  
 
Event 15  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Unterreiner, Patrick M    18 DPU-IN                    NT    2:02.27    9  
      27.16   33.42   34.12   27.57                                
  2 Willson, Matt             19 DPU-IN                    NT    2:03.84    4  
      27.37   33.01   34.85   28.61                                
  3 Wallar, Justin W          20 Wabash-IN                 NT    2:05.57    3  
      27.43   31.92   36.30   29.92                                
  4 Dusza, Justin M           20 Wabash-IN                 NT    2:06.28    2  
      26.93   31.86   37.90   29.59                                
  5 Spencer, Ethan            18 DPU-IN                    NT    2:06.72    1  
      26.99   34.22   37.20   28.31                                
  6 Mendez, Anthony R         21 Wabash-IN                 NT    2:08.01  
      27.18   33.57   37.61   29.65                                
  7 Richmond, Tyler D         21 Wabash-IN                 NT   x2:08.34  
      26.79   32.94   37.40   31.21                                
  8 Glore, Daren A            19 Wabash-IN                 NT   x2:08.44  
      27.31   33.39   37.16   30.58                                
  9 Polyakov, Nikita A        19 DPU-IN                    NT   x2:08.95  
      24.88   34.24   38.19   31.64                                
 10 Penrose, Jacob T          18 Wabash-IN                 NT   x2:12.11  
      27.64   35.18   39.66   29.63                                
 11 To, Justin M              18 Wabash-IN                 NT   x2:14.35  
      26.89   36.80   36.80   33.86                                
 
Event 16  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wabash College-IN  'A'                                 NT    3:12.30   11  
     1) Damron, Ricky M 18              2) Young, Nicholas L 20           
     3) McCarty, Caleb M 18             4) Slaughter, Wesley E 21         
       23.83    49.37    23.56    49.22    22.91    47.57    21.77    46.14
  2 DePauw University-IN  'A'                              NT    3:13.59    4  
     1) Orloff, Joel M 18               2) Serf, Will R 21                
     3) Longan, Ian W 21                4) Frech, Jake R 20               
       23.49    48.88    23.66    48.68    23.09    48.47    22.33    47.56
  3 Wabash College-IN  'B'                                 NT    3:21.38    2  
     1) Dziadek, Jan 21                 2) Klimczak, Ben P 21             
     3) Nicholson, Marc M 19            4) Sheridan, Kevin P 22           
       23.82    49.56    23.97    50.86    24.57    51.48    23.73    49.48
  4 DePauw University-IN  'B'                              NT    3:22.51  
     1) Stewart-Bates, Charlie C 21     2) Bachler, Kellen J 19           
     3) Netherton, Matthew M 21         4) Hackley, Tommy C 19            
       24.53    50.93    23.59    50.72    23.47    50.57    24.01    50.29
  5 DePauw University-IN  'C'                              NT   x3:37.73  
     1) Pool, Josh 20                   2) Steffey, Max J 22              
     3) Frankel, Arthur 18              4) Hughes, Duncan W 18            
       26.49    55.85    24.85    53.40    26.76    55.94    25.14    52.54
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 16                     
 
  1. DePauw University                   169   2. Wabash College                      128